To bychom nebyli u robota Kamila, abychom se alespoň jedním drátkem nevěnovali elektronické protipožární ochraně.
Existují zajisté různé způsoby, jak zjistit v uzavřeném prostoru otevřený oheň, a následně na tuto skutečnost nějak reagovat. U Kamila jsme zvolili modul označený KY-026, který dá na digitálním výstupu, v případě zjištění otevřeného plamene, logickou jedničku. Modul detektoru plamene registruje přítomnost infračerveného světla o vlnové délce 760 až 1100 nanometrů. Jiné umělé nebo denní světlo nechává použitou infračervenou fotodiodu chladnou, citlivost modulu lze nastavit trimrem.
Zapojení:
kolík + napájecí napětí 3.3V (pro Raspberry)
kolik G zem (GND)
kolík D0 digitální výstup pro vstupní GPIO pin
kolík A0 analogový výstup
Další technické parametry:
napájení: 3.3 – 5V DC
úhel detekce: 60°
výstup: digitální / analogový
rozměry: 32×14mm
Na závěr nám dovolte podělit se s Vámi o jeden "požární" příběh ze života: Stalo se jednou, když Jirka pracoval v jisté nemocnici, že do kanceláře správce, kde se náš šéf tehdy zrovna nacházel, vpadla pracovnice vedle umístěné rehabilitace, a s očima navrch hlavy a zoufalým výkřikem: "Hoří nám parafín, co máme dělat!", dožadovala se činu. "Tak jsme tam, s představou půlmetrových plamenů, šlehajících z vany s parafínem, pospíchali", vypráví Jirka, "ale nezbylo nám nic jiného, než vytáhnout vaně zástrčku ze zásuvky, zašlápnout botou modrozelený plamínek, deroucí se z pryžové izolace přívodního kabelu těsně u průchodky pláštěm spotřebiče, velikostí nepřesahující jeden centimetr, a dát sestřičce radu zavolat nemocničního elektrikáře."
Tímto vůbec nekritizujeme zřejmou elektrotechnickou negramotnost dotyčné ženy, byla určitě dobrá v jiných, neméně důležitých činnostech, jako spíše jistou formálnost povinných pravidelných školení pracovníků, a to nejen v požární ochraně.